Donate to the Museum

AIHC 2019 Schedule of Events

Please Note: Due to the forecasted rain, main stage performances have been moved inside in the museum’s auditorium. Other outdoor activities will be moved inside as space allows. The new schedule is listed below. #AIHC2019

Opening and Grand Entry

Daniels Auditorium

Host/Emcee: Ricky Burnett (Lumbee) and JD Moore (Waccamaw Siouan)

Arena Directors: Sharon Berrun (Haliwa-Saponi) and Becky Goins (Lumbee)

10:45–11 a.m.  Blessing of the Arena and Grounds

11–11:40 a.m.  American Indian Flute: Ryan Dial-Stanley (Lumbee); Hand Drum Songs: Magic Gomez (Coharie)

11:45 a.m.-Noon  Opening Drum Songs; Southern-Style Drum Group: Southern Sun (intertribal); Northern-Style Drum Group: Stoney Creek drum group (intertribal)

Noon–12:30 p.m.  Grand Entry; Roll Call of State-Recognized Tribes/Organizations: 

  • Coharie Tribe
  • Eastern Band of Cherokee Indians
  • Haliwa-Saponi Indian Tribe
  • Lumbee Tribe of North Carolina
  • Meherrin Indian Tribe
  • Occaneechi Band of the Saponi Nation
  • Sappony
  • Waccamaw Siouan Tribe
  • Cumberland County Association for Indian People
  • Guilford Native American Association
  • Metrolina Native American Association
  • Triangle Native American Society. 

Flag and Veterans’ Song and Posting of the Colors: The Lumbee Warriors

Blessing of the Ceremony: Cheyenne Daniel, Miss Indian NC

Welcome and Special Recognition: Gregory Richardson (Haliwa-Saponi), executive director, Commission of Indian Affairs; Ken Howard, director, NC Museum of History

Honor Song

 

Daniels Auditorium

12:30–1 p.m.  Southeastern Dances and Rattle Songs (Lumbee)

1–1:15 p.m.  Iroquois Smoke Dance (Meherrin)

1:15–3:15 p.m.  Powwow Dances (intertribal)

Female Head Dancer: Cheyenne Daniel, Miss Indian NC

Male Head Dancer: Joe Ledesma (Waccamaw Siouan)

3:30-4:00 p.m.  Ancient Harmonies and Traditional Blues: Lakota John (Lumbee)

 

Demonstrations and Hands-On Activities

Lobby Level

11 a.m.–4 p.m.  

  • Drawing and Painting: Mickey Patrick (Waccamaw Siouan)
  • Silverwork: Brian Lynch (Haliwa-Saponi)
  • Beadwork and Jewelry: Jessica Spaulding Dingle (Waccamaw Siouan)
  • Painted Gourds and Beadwork: Valerie Strickland (Lumbee)
  • Wampum and Dream Catchers: Julian and Andrea Hunter (Meherrin)
  • Flint Knapping/Weapon Making: Rex Harris (Haliwa-Saponi)
  • *Three Sisters Garden-to-Go Bags: Shelia Wilson (Sappony)
  • Arrowheads: Patrick Stewart (Sappony)
  • *Gallery Hunt
  • Longhouse Model and Traditional Housing: Arnold Richardson (Haliwa-Saponi)
  • *Early American Indian Life Gallery Cart
  • Pottery: Joel Queen (Eastern Band of Cherokee Indians)
  • Pine-Needle Baskets: Jamie Locklear (Waccamaw Siouan)
  • *Coharie Quilters (Coharie)
  • Drawing and Painting: Karen Lynch Harley (Haliwa-Saponi)
  • Pottery: Senora Lynch (Haliwa-Saponi)
  • Shell Carving: Antonio Grant (Eastern Band of Cherokee Indians)
  • Pinecone Patchwork Designs: James Malcolm (Lumbee)
  • Traditional Southeastern American Indian Clothing and Lifestyle (Meherrin)
  • 3-D Artifact Modeling: UNC–CH, Research Laboratories of Archaeology

 

Third Floor (Level 3)

11 a.m.–4 p.m. 

  • Beadwork and Regalia Making: Norma Jean Locklear (Lumbee)
  • *Beadwork Patterns
  • Bandolier Bags: Ernest Grant (Eastern Band of Cherokee Indians)
  • Hunting and Fishing Tools/Foodways: Sharn Jeffries (Occaneechi-Saponi) and Vickie Jeffries (Occaneechi-Saponi)
  • Gourd Rattles and Stone Pipes: Henry Lynch (Haliwa-Saponi)
  • Screen Printing: Kim Richardson (Haliwa-Saponi)
  • 18th-Century Lifeways: Bark Housing, Finger Weaving, and Cordage: Sandra and Wahlelah Brown (Eastern Band of Cherokee Indians)
  • *Petroglyphs
  • Bow-and-Arrow Shooting Range: David Lynch (Haliwa-Saponi)
  • Stone Carving: Freeman Owle (Eastern Band of Cherokee Indians)
  • *Seed Jewelry
  • Reed Baskets: Cindy Locklear (Lumbee)
  • Painting and Jewelry: Angel Guin (Coharie)
  • Ribbon Work and Clothing Design: Tabitha Jacobs-Polanco (Lumbee)
  • *Cordage: Town Creek Indian Mound State Historic Site
  • *Wheel of American Indian History
  • *Jingle Cones
  • *Pottery Imprinting

 

SECU Education Center (Level R)

11 a.m.–4 p.m.                    

  • Archaeobotany—The Power of Seeds!: Office of State Archaeology
  • *Archaeology Dig Activity: Department of Natural and Cultural Resources
  • Flint Knapping: Marke Locklear (Lumbee)
  • Gourds, Punk Horns and Tools: Alvin Evans (Haliwa-Saponi)
  • *Southeastern Indian Designs

 

Exhibits and Displays

Lobby Level

11 a.m.–4 p.m.                    

  • The Story of North Carolina: A 2,800-year-old canoe, artifacts from the Tuscarora War, Cherokee baskets, and much more are featured in this permanent museum exhibit.
  • The Sappony: History of the High Plains Indian Settlement: Panels show the history of this centuries-old, close-knit Indian community that still calls the northeastern section of Person County, North Carolina, and southeastern section of Halifax County, Virginia, home.
  • American Indian Timeline: Panels that wrap around columns in the museum lobby trace North Carolina’s American Indian history throughout time.

 

Third Floor (Level 3)

11 a.m.–4 p.m.                    

  • American Indian Games: Chunkey and Stickball: A small case of artifacts explains two ancient games played by Southeastern Indian tribes.
  • Tsalagi and Creation: This soapstone carving by Freeman Owle depicts the Cherokee legend of creation.
  • American Indians in the Military: US Army recruiting office

 

Storytelling and Language

Lobby Level—Demonstration Gallery

12:40–1, 2:25–2:45 p.m.  Gwen Locklear (Lumbee) Sign Language Interpretation provided.

1:10–1:30, 2:50–3:10 p.m.  Cherokee Conversation and Language Lessons: Freeman Owle and Dr. Ben Frey (Eastern Band of Cherokee Indians)

1:35-1:55, 3:15–3:35 p.m.  Barbara Locklear (Lumbee)

2–2:20, 3:40–4 p.m.  Tutelo Language Revival: Dr. Marvin Richardson (Haliwa-Saponi)

 

Archaeology and History

Longleaf Classroom A

Host: Kay Oxendine ((Haliwa-Saponi), host, Haliwa-Saponi, Author of Storytelling at Marshall's Encampment and Satches Lagoon, and Editor and Featured writer at Native Hoop Magazine and Buffalo's Fire

1:15–1:45 p.m.  Town Creek Indian Mound: Hear plans for the renovation and reinterpretation of this State Historic Site

2–2:30 p.m.  Native Women in the Southeast Indian Slave Trade: Dr. Jamie Myers Mize, UNC–Pembroke

2:45–3:15 p.m.  Nikwasi Initiative: Recovery of a Sacred Mound: Barbara McRae and Juanita Wilson, co-chairs, Nikwasi Initiative. The mound will be a part of a cultural corridor of preserved land that will run over 60 miles along the Little Tennessee River.

3:30–4 p.m.  Making Herstory: Cherokee Women’s Stickball: Dr. Jessica Siegele, UNC–Pembroke

 

Current Issues and Community Projects

Longleaf Classroom B

Host: Dr. Leslie Locklear (Lumbee), project coordinator, First Americans’ Teacher Education (FATE) grant program and Project ACCESS, UNC–Pembroke

1:30–2 p.m.  From the Segregated History of Lumbee Indian Education to American Indian Literacy and Reading Education Today: Dr. Heather Kimberly Dial Sellers (Lumbee), director, Reading Education program, UNC–Pembroke

2:15–2:45 p.m.  Native Art at the Nasher: Marshall N. Price, curator, Modern and Contemporary Art, Nasher Museum of Art at Duke University. Join Price for a peek at the Nasher’s current exhibit, Art for a New Understanding: Native Voices, 1950s to Now.

3–3:45 p.m.  Elders Talking Circle: Sharing Stories about Work and Family Life in the Segregated South: Janice Jones Schroeder (Lumbee), chair, Conference for American Indian Women of Proud Nations

 

Literature and the Arts

Hosts: Teryn Brewington (Sappony) and Charlene Hunt (Lumbee), program manager, North Carolina American Indian Health Board

Dogwood Classroom

12:45–1:15 p.m.  Pop-Up Library: Rebecca Hyman, North Carolina Government and Heritage Library.

  • Learn about some of the resources and materials that are focused on American Indians in the state.

1:30–2:15 p.m.  Southeast Indian Symbols, Dress, and Historic Body Art: Jamie Oxendine (Lumbee) and Tim Locklear (Lumbee)

  • Learn the origin and meanings of some symbols associated with tribes across the southeast with the authors of an educational coloring book titled Southeastern Woodland Designs.
  • A book signing follows the presentation.

2:30–3 p.m.  The Importance of Place and Kinship in Contemporary Lumbee Art: Dr. Nancy Palm Puchner, UNC–Pembroke

  • Explore artworks that encourage viewers to reconsider the fluid nature of Lumbee identity as it challenges antiquated, Eurocentric notions of Indianness and Indian art.

3:15–3:45 p.m.  Portraits of Lumbee Indians: A People and a Place: Alisha Locklear Monroe (Lumbee), museum assistant, Native American resource center, Museum of the Southeast American Indian, UNC–Pembroke

 

Food and Health

Cardinal Classroom

Host: Arvis Boughman, author, teacher, curriculum developer

1:45–2:15 p.m.  Herbal Remedies of the Lumbee Indians: Arvis Boughman

2:30–3 p.m.  A Taste of Robeson--The Collard Sandwich: Angie Flores and family (Lumbee)

3:15–3:45 p.m.  Water Is (Still) Life: Dr. Ryan Emanuel, (Lumbee) associate professor and faculty scholar, North Carolina State University,and Jeff Currie (Lumbee), Lumber Riverkeeper, Waterkeeper Alliance

  • Get an update on water- and health-related projects in indigenous communities.

 

Bicentennial Plaza

11 a.m.–4 p.m.  Food Vendors:

  • C & J Smack Your Lips food truck (Coharie)
  • Mills on Wheels food truck (Haliwa-Saponi)
  • Sappony Salsa (Sappony)
  • Sweet Tea & Cornbread, museum restaurant
  • Tacos VS Collards food truck (Lumbee)
  • Wake County Indian Education Program (intertribal)

 

Organizations and Information

Lobby Level

11 a.m.–4 p.m.                    

  • Food Lion
  • North Carolina Commission of Indian Affairs
  • North Carolina Museum of History Associates
  • Red Hat Inc.
  • WellCare Health Plans Inc
  • North Carolina Department of Transportation
  • US Census Bureau

 

SECU Education Center (Level R)

11 a.m.-4 p.m.                     

  • Conference for American Indian Women of Proud Nations
  • Healthy Blue, Blue Cross and Blue Shield of North Carolina 
  • Lumbee Tribe
  • North Carolina American Indian Health Board
  • North Carolina Tobacco Prevention and Control
  • North Carolina Government and Heritage Library
  • UNC–Pembroke, Southeast Indian Studies program
  • North Carolina Native American Youth Organization (NCNAYO)

 

Third Floor (Level 3)

11 a.m.–4 p.m.                      

  • Alpha Chapter of the Alpha Pi Omega Sorority, Inc.
  • Grand Council of Sigma Omicron Epsilon Inc.

 

The event’s official hashtag: #AIHC2019

 

Thank you to our sponsors!

Eagle:

National Endowment for the Arts

City of Raleigh, Raleigh Arts Commission

United Arts Council of Raleigh and Wake County

Hawk:

Food Lion

MOHA, the Museum of History Associates

Wolf:

Healthy Blue, Blue Cross and Blue Shield of North Carolina

WellCare Health Plans Inc.

Locklear Roofing

Red Hat Inc.

Bear:

Friends of Town Creek Indian Mound Inc

Triangle Native American Society

Turtle:

Arrowhead Graphics

Lumbee Guaranty Bank

Lumbee Tribe of North Carolina

Sigma Omicron Epsilon, Inc.

Sponsored, in part, by the National Endowment for the Arts, which believes a great nation deserves great art—to find out more about how NEA grants impact individuals and communities, visit arts.gov; and by the City of Raleigh, based on recommendation of the Raleigh Arts Commission.